Gigantyczny spadek cen ropy naftowej!

Jak inwestować w ropę naftową?

Prasóweczki

Jak wkładać w ropę naftową? Niegdyś rynek ropy naftowej był zabukowany dla potentatów naftowych i przedsiębiorstw przez nich sprawdzanych. Któż z nas nie słyszał o Johnie D. Rockefellerze natomiast jego Standard Oil, czy późniejszej wszechwładzy kartelu naftowego OPEC (o którym bardzo możesz przeczytać w obecnym punkcie), a również o potężnych, kontrolowanych jeszcze przez zarządy spółkach naftowych – Statoil, Rosnieft, Saudi Aramco a własnych koncernach – Exxon Mobil, Chevron, Eni, BP, Royal Dutch Shell. To istnieli dodatkowo jeszcze są najwięksi gracze na placu czarnego dobra (nie licząc Rockefellerów, którzy usuwali się z tego zbytu natomiast ich Standard Oil, jakie stało rozłożone na niższe firmy, wśród których stanowi i Exxon i Chevron).

Jak wkładać w ropę naftową?

Na ostatnim „czarnym” biznesie fortunę zbudował niejeden kraj – Arabia Saudyjska, Rosja, Chiny, USA i Kanada (natomiast te trzy ostatnie światy są mocno zdywersyfikowane), Zjednoczone Emiraty Arabskie, Iran i Irak (choć ich wzrost został zatrzymany z bogatych geopolitycznych względów), Brazylia, Meksyk, Kuwejt, albo w poprzednim czasie Azerbejdżan i mnóstwo różnych. Istnienie tak szerokich graczy nie oznacza jednak, że na zmianach cen ropy naftowej nie mogą pracować więcej inwestorzy indywidualni. Pewnie nie zarobią oni na aukcji ropy naftowej, dlatego nie maja do niej dostępu, jednak mogą korzystać oczekując na ostatnim zbytu za pomocą innego typu instrumentów finansowych.

Jak zarobić na taniejącej ropie?

Praktycznie nie jest dodatkowe bezpośrednie inwestowanie w konkretną ropę naftową, tak jak nawet w sukcesie złota lub srebra, bowiem ropa naftowa jest za popularna w związku do bliskiej objętości – nie ma, krótko mówiąc, gdzie jej trzymać. Ceny ropy naftowej w pełnym momencie osiągały wartość 160 dolarów za baryłkę, lub mniej więcej dolara za litr paliwa. To nazywa, że w sukcesie wzrostu wartości paliwa (na historycznym szczycie) o 10% zarobić można było 10 centów za jakiś miany litr paliwa, więc w sukcesie 1000 litrów, które zajęłyby w beczkach niewielki pokój, zysk wyniósłby 100 dolarów (abstrahując nawet od kosztów transakcyjnych, transportu także oferty kupna i sprzedaży fizycznej ropy w hurcie w tak niskich ilościach). To pokazuje, że inwestowanie w konkretną ropę naftową z elementu widzenia inwestora jednego jest niemożliwe, i nawet jeżeli jakimś sposobem możliwe byłoby, więc również właśnie inwestycja taka byłaby dość nieopłacalna.

W rozważaniach pozostaniemy więc przy instrumentach finansowych powiązanych z ropą naftową – z dopłatą przychodzą tu certyfikaty FIZ, jednostki uczestnictwa FI, ETF-y, futures’y, opcje, czy kontrakty CFD. Najpierw jednak omówimy rodzaje ropy naftowej.

Plan i sposoby ropy naftowej
Podstawowy podział ropy naftowej to dział ze powodu na ciężar. Zaleca się ropę lekką (poniżej 825 kg/m³), średnią (od 825 kg/m³ do 875 kg/m³)oraz ciężką (powyżej 875 kg/m³). Ze powodu na skład chemiczny zalecana jest ropa parafinowa, naftenowa, parafinowo – naftenowa, aromatyczna, parafinowo – naftenowo – aromatyczna oraz parafinowo – aromatyczna. Oprócz tego ropę naftową wyróżnia się na niskosiarkową (tak zwaną słodką) o tematyce siarki poniżej pół procenta oraz wysokosiarkową (tak zwaną kwaśną) o tematyce siarki powyżej pół procenta.

Ze powodu na zawartość parafiny wybiera się ropę niskoparafinową, parafinową i wysokoparafinową. Pierwsza nich zamarza w temperaturze poniżej -16 stopni Celsjusza, druga krzepnie w temperaturze od -15 do +20 stopni Celsjusza, i trzecia krzepnie w temperaturze powyżej +20 stopni Celsjusza. Ostatnim podziałem jest podział ze powodu na zawartość żywic: małożywiczna (zawartość żywic poniżej 17%), żywiczna (zawartość żywic od 18% do 35%) oraz wysokożywiczna (zawartość żywic powyżej 35%).

Na świecie wybiera się setki gatunków ropy naftowej o najnowszych właściwościach, jednak cztery z nich są zdecydowanie najtańsze na targach finansowych: WTI (West Texas Intermediate, znana oraz jako Texas Light Sweet), Brent, Ural (inaczej REBCO – Russian Export Blend Crude Oil) oraz ORB (OPEC Reference Basket).

WTI to ropa o gęstości około 827 kg/m³ i budów siarki na stanie 0,24% – stanowi toż ropa bardzo cennej klasie, z której realizuje się największą liczbę benzyn i oleju napędowego. Brent to mieszanka ropy z 15 pól naftowych umieszczonych na dnie Morza Północnego, jej gęstość oscyluje wokół 835 kg/m³, a zawartość siarki to 0,37%. Ural to ropa, która pompowana jest do polskich rafinerii z rosyjskich gazociągów, wydobywających się od zachodniej Syberii do Uralu. Jest toż ropa niższej jakości – jej gęstość to nawet 865 kg/m³, zawartość siarki 1,8%, 6% parafin i pół procenta wody i zanieczyszczeń.

ORB wyznacza z zmianie średnią ważoną cen ropy sprzedawanej przez członków OPEC – w jego skład wchodzi algierska Saharan Blend, irańska Iran heavy, indonezyjska ropa Minas, iracka Basra light, kuwejcka Kuwait Export, libijska Es Sider, wenezuelska BCF 17, Murban ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich, saudyjska Arab Light, katarska Qatar Marine oraz nigeryjska Bonny light.

ETF-y na ropę naftową
Jednym z największych systemów na długoterminowe inwestowanie w ropę naftową za pomocą instrumentów ekonomicznych jest zakup jednostek funduszy ETF (Exchange Traded Fund, o których bardzo możesz przeczytać tutaj), których cena śledzi notowania poszczególnych rodzajów ropy naftowej.

Dużo intensywną wartością inwestowania w ETF-y z prezentacją na zbyt ropy naftowej jest właściwie nieograniczona płynność, dlatego są one zapisywane na najpełniejszych parkietach świata. Oprócz tego, inwestując w ETF-y możemy zastosować z dźwigni finansowej, co pozwala na zdecydowanie mniejsze zaangażowanie kapitałowe.

Największym minusem ETF-ów jest szansa korzystania tylko na wzrostach (chyba, że będziemy zmieniać swoją wartość ze częstych ETF-ów na odwrócone ETF-y, to jednakże będzie wymagać silniejszego zaangażowania). Niestety instrumenty ETF na ropę naftową nie są widoczne na Giełdzie Papierów Przydatnych w Stolicy (na warszawskiej GPW znajdziemy jedynie ETF’y wytwarzane przez luksemburskiego Lyxor’a na WIG 20, DAX oraz S&P 500). Ważna jednak wziąć z tego, co świadczą rynki zagraniczne, wykorzystując pośrednictwo polskich domów maklerskich – atrakcyjną ofertą pochwalić się że Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A., w którym otrzymamy dostęp do jednego z najszerszych rynków ETF-ów na świecie – NYSE Arca.

Kontrakty terminowe i drogi na ropę naftową
Poza jednostkami funduszy ETF w handlu ropą naftową można jeszcze wykorzystać kontrakty terminowe oraz możliwości na czarne złoto. Że stanowi toż inny instrument, którego nie znajdziemy na Giełdzie Papierów Przydatnych w Stolicy, nawet bardzo woleli je odkryć. Na wesele giełda wtedy nie tylko Warszawa (aż wybierało się rzec, że przede każdym nie Warszawa), a opcje oraz kontrakty futures na ropę naftową można dostać na kolejnych giełdach, również za pośrednictwem polskich domów maklerskich.

Fundusze inwestycyjne z prezentacją na ropę naftową
W ropę naftową (lub albo w ropę naftową i gaz ziemny) inwestować można za pomocą certyfikatów uczestnictwa w Funduszach Inwestycyjnych Zamkniętych (czyli FIZ) inwestujących w ciemne złoto. Aby uzyskać dowody na ropę trzeba rozejrzeć się za nimi w możliwości Towarzystw Funduszy Inwestycyjnych idących na lokalnym rynku, a ważna je zdobyć tylko za pośrednictwem giełdy. Należy zawsze mieć, że lokaty w FIZ-y obarczone są nieporównywalnie wyższą kwotą za zarządzanie niż lokaty w ETF-y, a dodatkowo podnoszą one przed inwestorem o wiele wyższe wymogi kapitałowe.

Kontrakty CFD na ropę naftową
Jeszcze jedynym sposobem inwestowania w ropę naftową są bardzo modne i najbardziej łatwe w postępowaniu kontrakty CFD (Contract for Difference, o których bardzo możesz przeczytać w punkcie poświęconym CFD), których ceną bazową jest ropa naftowa (zwykle WTI lub Brent). Instrumenty te oferuje właściwie każdy broker Forex. Że stanowi toż najprzyjemniejsza, największa i jedna z najtańszych pod względem prowizji i spreadów form gier na ropie naftowej.

Zaletą takiego wyjścia są także bardzo małe wymogi kapitałowe, bowiem kontrakty CFD są wysoko lewarowane (na lokalnym rynku nawet 1:33). W układy CFD na czarne złoto można inwestować z taką samą łatwością jak w waluty, kontrakty na prace, czy metale szlachetne. Warto natomiast brać na uwadze, że koszty inwestycji (prowizje, spready), wysokość dźwigni finansowej oraz płynność realizacji zadań są bardzo zróżnicowane, i w kontraktu z tym przed przystąpieniem inwestycji należy przeanalizować oferty poszczególnych pośredników pod kątem kontraktów na ropę naftową.

Przyszłość ropy naftowej
W mojej (dużo subiektywnej opinii), inwestowanie długoterminowe w ropę naftową to, mówiąc kolokwialnie, strzał w kolano. Ropa naftowa jest idealnym sprzętem do wysokiej gier w krótkim czy średnim terminie, a z gwarancją nie do wieloletniego kierowania swojego kapitału.

Rozwój rynku odnawialnych źródeł energii, coraz wyżej podkręcane normy zdrowe i jeszcze to szersze szczyty dotyczące emisji spalin, gazów cieplarnianych (i wszystkiego innego, co podgrzewa treść i czym oddychamy w większych miastach), a także postęp na placu samochodów elektrycznych i (w mojej opinii) zbliżająca się wielkimi krokami nowa elektryczna rewolucja to worek gwoździ do trumny ropy naftowej.

Jeszcze dekadę, dwie dekady temu wszyscy martwili się, że ropa się skończy również będzie problem, i teraz wykazuje się, że ropa dobrze się nie kończy, ale jej trwanie jako daleko. Choć 80–procentowy zjazd notowań ropy naftowej to dokładnie spekulacyjna przesada, to zawsze kierunek ruchu jest przydatny z tym, co czeka ten sektor że coraz w niniejszym półwieczu. Bolesny koniec.

To wynik tego materiału, ale dopiero początek Twojej sprawy z sektorami walutowymi. Przed Tobą długa droga, ale dobrze wiemy, jak Ciż ją pomóc. Rachunek demonstracyjny to najciekawszy forma, aby sprawdzić zdobytą umiejętność w realizacji.

Zobacz również Oil Profit

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments